آسیب های ورزشی در کشتی کدامند

از ایرانی های آنجا بپرسید آیا آنجا را دوست دارند یا نه. میدان کُشتی دایرهای با قطر ۱۰ متر است و کشتی در آنجا برگزار میشود. در یونان باستان مربیان مراحل اجرای فنون کشتی را بر روی کاغذ پاپیروس نقاشی می کردند و به کمک آنها شاگردان خود کشتی می آموختند. اجرای فن در خاک و گرفتن زیر زانوی حریف خطا محسوب میشود. که هرکدام ازاین فنون ها امتیازات مخصوص به خود را دارد و مجری فن ها در مسابقات بین المللی با به اجرا گذاشتن این فنون، بعنوان فنی ترین کشتی گیر شناخته می شود که برای یک کشتیگیر می تواند امتیاز به خصوصی باشد.

اجرای فنون زیبا در کشتی آزاد در سرپا و خاک اگر به درستی اجرا شوند 5 امتیاز خواهد داشت. دومین هشدار به کشتی گیر کم کار این فرصت را به حریفش میدهد که کشتی را در خاک ادامه دهد یا در سرپا یک و یک امتیاز برای حریف در پی خواهد داشت. در کشتی آزاد با استفاده از تکنیک های دست و پا و همچنین اجرای فن هایی باید تعادل حریف مقابل را برهم بزنند تا امتیاز بگیرد و در آخر دستشان بعنوان برنده بالا برده شود.

از فن پا گرفته تا کمر و فن های دیگر همگی در این رشته ورزشی مجاز می باشند. اما اگر در حالت خاک، فرار از فن و فرار از تشک صورت گیرد، علاوه بر اخطار برای مدافع و یک امتیاز برای مجری، ادامه کشتی در حالت خاک خواهد بود. در صورتی که کشتی گیر یکی از پاهایش را بیرون از ناحیه طراحی شده برای مبارزه قرار دهد، یک امتیاز را به دلیل خروج از تشک به حریف خود داده است. در 97 کیلو نیز با وجود قهرمانی بیچون و چرای رضا یزدانی، حامد طالبیزرینکمر با فیزیک مناسب خود میتواند تهدیدی جدی برای قهرمان جهان به حساب آید.اما در کشتی فرنگی و جایی که بشیر باباجانزاده ترجیح داد از مبارزه مستقیم با بهنام مهدیزاده در سنگین وزن رویگردان باشد تا این جوان خوش آتیه با برتری کامل به مقام نخست برسد، قاسم رضایی قهرمان المپیک به مهدی علیاری باخت تا ثابت شود دوری از میادین رهآورد خوبی برایش به همراه نداشته است.

میثم مصطفی جوکار که با پیروزی بر لشکری خبرساز شده بود، در فینال به محمدحسین محمدیان باخت تا این جوان با آتیه نشان دهد که زیرنظر عسگری محمدیان(پدرش) اصول مبارزه را خوب فراگرفته است. البته جدا از چند نتیجه غیرقابل پیشبینی در قزوین همه چیز مطابق انتظارها پیش رفت و محمدحسین محمدیان(فرزند عسگری محمدیان دارنده دو مدال نقره المپیک) نیز خود را به عنوان تنها پدیده مسابقات در وزن 86 کیلوگرم معرفی کرد تا حالا دست فدراسیون برای انتخاب دو تیم مجزا جهت حضور در رقابتهای جهانی و بازیهای آسیایی اینچئون کرهجنوبی کاملا باز باشد. رئیس فدراسیون کشتی درباره تشکیل دو تیم برای بازیهای آسیایی و جهانی گفت: باید با مسئولان وزارت ورزش و کمیته المپیک بنشینیم و ببینیم چه کار باید کنیم.

در المپیک دیدید مسئولان ورزش چطور «له له» مدال میزدند و تا کشتی مدال میگرفت خوشحال میشدند. فدراسیون کشتی آمریکا در پاسخ به نامه دبیر به صورت رسمی از مسئولان کشتی کشورمان خواست که در تصمیم خود برای اعزام نکردن تیم به این رقابت تجدیدنظر کنند. هر چند طی این همه سال نیز مرز بین برگزاری رقابتهای انتخابی تیم ملی و مصلحتهای کشتی، فاصله زیاد بوده است، اما بهطور طبیعی وقتی فدراسیون صرف نگاه قانونمندی را مورد توجه قرار داده، باید به نتایج رقابتهای انتخابی نیز تحت هر شرایطی پایبند باشد تا به مرور زمان برای همه جا بیفتد که اگر مسابقههای انتخابی تیم ملی را به هر دلیلی از دست بدهند، جایی در ترکیب تیمهای ملی برای حضور در رقابتهای مهم جهانی و آسیایی نخواهند داشت.

دارنده ۲ مدال طلای آسیا، درباره همزمانی رقابت های جهانی و بازی های آسیایی و اینکه آیا در طراحی چرخه انتخابی، احتمال تشکیل دو تیم ملی در نظر گرفته شده است یا خیر، تصریح کرد: فکر می کنم یک هفته پس از پایان مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان، مسابقات کشتی آزاد بازی های آسیایی آغاز می شود. به دنبال این اتفاقات روز پنجشنبه چهاردهم اسفندماه، علیرضا دبیر در نامهای به رئیسفدراسیون کشتی آمریکا، عدم امکان حضور ایران برای انجام مسابقه دوستانه تیم به تیم با تیم کشتی آزاد این کشور در تاریخ 23 بهمن را اعلام کرد. تختی سالها بعد در آخرین مصاحبهی خود با یادآوری این ماجرای تلخ میگوید:“ یک روز طلبکاران به خانهی ما آمدند و اثاثیهی خانه و ساکنینش را به کوچه ریختند، ما مجبور شدیم که دو شب را توی کوچه بخوابیم.

در قزوین بازنده بزرگ کسی نبود جز احسان لشکری دارنده مدالهای برنز جهان و المپیک که با دو باخت از گردونه رقابتهای وزن 86 کیلو کنار رفت. در 125 کیلو نیز پرویز هادی که همواره نگاه کادر فنی را متوجه رقیب مستقیم خود کمیل قاسمی دیده است، در فینال بر حریف سرشناس خود پیروز شد تا نشان دهد که اگر مورد اعتماد قرار گیرد میتواند حق خود را در سنگین وزن بگیرد. مسابقه کشتی با چوخه در اصل رقابتی بدون مدت زمانی مشخص است و وقتی فردی در آن پیروز میدان اعلام میشود که بتواند سه بار تخت پشت یا شانههای حریفش را به زمین برساند.

اما در قزوین و در جایی که تمام سرمایههای کشتی منهای دو، سه چهره خاص به میدان آمده بودند، تمام کشتیگیرانی که به مقام نخست رسیدند، شایستگی و توان فنی و تکنیکی خود را در مصاف با حریفان به رخ کشیدند تا جای اما و اگری باقی نماند. طبق آثار و کتیبه هایی که از حدود هزار سال قبل به جایی مانده ثابت می کند که کشتی آزاد در میان مصریان و آشوریان رواج بسیاری داشته و دارای قاعده و مقررات خاصی بوده است.

وی هنگام مرگ 38 سال داشت و دارای یک فرزند دختر بود شایان ذکر است که سالن ورزشی در میدان ازادی به یاد تجلیل از زحمات این بزگوار به نام ایشان نامگذاری گردیدد. آنها از لحاظ فیزیک بدنی دارای اندامی نرم وبا انعطاف با عضلاتی معمولی اما بسیار قدرتمند بودند.اما سبک وکلاس کشنی آنها به گونه ای بود که هر کدام از آنها دارای تکنیک های زیبا و خاص خود بودند. مسابقات کشتی با چوخه خراسان قبل از آمدن روی تشک در سرای خانها، عروسیها، روز عید فطر و ۱۴ فروردین روی چمن و خاک نرم برگزار میشد. در روز تمرین می بایست حالات شرایط و قوانین مسابقه را عینا با حریف تمرینی اجرا کنید.شما می توانید دریک تمرین مسابقه ای با زمان ۳ تایم ۳۰/۲ تمرین کنید ودر پایان هر تایم کار خم گیری را نوبتی اجرا کنید.اگربتوان ید در این جلسه تمرینی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از کشتی اول کشتی دیگری بگیریدبسیار مناسب است.

تمرین و تغذیه و استراحت سه رکن اصلی ورز ش هستند. به گزارش “ورزش سه” به نقل از ایسنا، دو تیم ملی کشتی آزاد ایران و آمریکا قرار است ۲۳ بهمن ماه در آرلینگتون تگزاس برابر هم به میدان بروند. به گزارش ورزش سه به نقل از مهر حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان عصر امروز در مراسم افتتاح کمپ تیمهای ملی کشتی گفت: از فدراسیون کشتی برای زحماتی که متحمل شد تشکر میکنم. قوانین اولیه کشتی در یونان باستان چنین بود که هر کسی سه بار زمین بخورد مغلوب به حساب می آید . از کار های پر فشار وسنگین بپرهیزید زیرا آمادگی بدنی شما در چنین فصلی به کارتان نمی آیدونمی توانید این آمادگی را تا چند ماه بعد که مسابقه ای در پیش دارید حفظ کنید وبه معنای دیگر نمی توانید همیشه در نقطه اوج یا پیک قرار بگیرید.

از مشهورترین پهلوانان و کشتی گیران یونان در قرن ششم پیش از میلاد پهلوانی بود به نام میلو از اهالی کروتون . کشتی در حال حاضر انواع مختلفی از جمله، کشتی آزاد ، کشتی فرنگی، کشتی باچوخه، کشتی پهلوانی را داراست که در این بخش به قوانین و تاریخچه ی کشتی آزاد می پردازیم اما در بخش های قبلی ورزش های رزمی ساواته و نینجوتسو را مورد بررسی قرار داده ایم، که در صورت علاقه می توانید آن ها را نیز مطالعه کنید و اطلاعات عمومی خود را در زمینه ورزش های متفاوت بالاببرید. دو نوازنده سرنا و دهل با نواختن موسیقی کردی که با تمهای سنگین و رزمی حال و هوای خاصی به ورزش کشتی میدهند.

هر چند به لحاظ جایگاه، امسال بازیهای آسیایی اهمیت بیشتری به نسبت رقابتهای جهانی برای ورزش ما دارد و از کشتی نیز انتظار میرود تا در جهت کسب نتیجه و بیشترین مدال، بهترین تیمهای خود را در هر دو رشته آزاد و فرنگی برای اینچئون انتخاب و معرفی کند، اما بدیهی است با وجود اهمیت مدالآوری در بازیهای آسیایی، از وجود کشتیگیرانی بهرهمند هستیم که میتوانند بدون کوچکترین ضریب خطایی در محاسبه، صاحب مدال طلای بازیهای آسیایی شوند.

کشتی با چوخه به غیر از ایران، با اسمهای گولش، گوراش و آلیش در کشورهایی همچون ازبکستان، تاتارستان و قزاقستان رواج دارد. در این مسابقات با اعطای جوایز نمادین از فرهنگ روستایی و عشایری یاد میشود، طوری که معمولاً به قهرمان این رقابتها یک رأس گوسفند (قوچ) و به نفر دوم یک قالیچه تعلق میگیرد. از زمان های دور، زور آزمایی کردن و پنجه درپنجه انداختن و به خاک نشاندن حریف و پیروزی نمادین یک پهلوان و قهرمان در سراسر دنیا وجود داشته. پهلوان مسعود قدیمی به تاریخ تولد 1344 شهرستان میانه میباشد وی کشتی گیر سابق وزن 68 کیلوگرم عضو تیم ملی و قهرمان جوانان جهان بود که از افتخارات وی میتوان به حضور ایشان در المپیک 1988 سئول اشاره کرد که کشتی فرنگی ایران در آن بازیها ضعیف ترین نتایج تاریخ خود را بدست آورده بود به طوری که از 16 مسابقه 2 برد داشت که یکی از آنها توسط پهلوان مسعود قدیمی بود .

رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به نقش قهرمانان در متن حوادث اجتماعی گفت: بسیج همه امکانات برای ورزش اقدام مهمی بود که انجام دادیم. وی با اشاره به انگیزه درونیاش برای شکست تیلور تاکید کرد: جدای از انگیزه درونی که خیلی موثر بود، ناامید نشدن و پشتکار هم خیلی تاثیر داشت. خیلی ها (از جمله خانم ها! همین کیهانورزشی که آن روزها مسابقات کشتی را بهطور تخصصی تجزیه و تحلیل میکرد الان فقط یک صفحه از مجلهاش را به کشتی اختصاص داده و خیلی از رسانههای دیگر هم کشتی را آنطور که باید تبلیغ نمیکنند. این فروشگاه با دارا بودن نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و با پشتوانه سالها حضور تخصصی در حوزه والیبال مفتخر است که محصولات مورد نیاز ملی پوشان و بازیکنان لیگ برتری کشورمان را تامین می کند.

دیدگاهتان را بنویسید