تاریخچه ای از تقابل ناوهای ایرانی و آمریکایی در خلیجفارس – خبرگزاری مهر

دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه اظهارات آمریکا درباره جنگ علیه ایران، صرفا برای ترساندن و اعمال فشار بر تهران است، گفت: «ایران یک کشور، دارای حاکمیت است که آمریکا از جنگ با آن، واهمه دارد. دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه به دوران سیطره آمریکا بر ایران در زمان شاه پرداخت و گفت: «ایران در زمان شاه تحت سیطره آمریکا بود. بین الملل تابناک: سید حسن نصرالله دبیر کل جنبش حزب الله شامگاه امروز، سهشنبه در مصاحبه اختصاصی با شبکه العالم، درباره آخرین مسائل داخلی لبنان و منطقه گفتوگو کرد. در کل خسارت است. ایشان به مرحله فقه و عالم بودن و اندیشمند بودن و انسان حکیم بودن و انسان شجاع بودن رسیدند ، بدین معنا که تدبیر و شجاعت، مهمترین ویژگی است که رهبر انقلاب در این سطح باید از آن برخوردار باشد. کارشناسان اشاره می کنند که چین نیز برای پوشش دادن منطقه وسیع پاسیفیک باید توانایی بالایی برای جمع آوری اطلاعات زمان واقعی داشته باشد. از ابتدای جنگ روسیه اوکراین نرخ گندم با جهش بیسابقه ۵۰ درصدی مواجه شدهاست که علت آن را باید در موارد زیرجستجو کرد.

توجه داشته باشید که ناوهای هواپیمابر و کشتی های جنگی اسکورت کننده آن ها با سرعت 35 نات حرکت می کنند. با این حال تنش در خلیج فارس ادامه پیدا کرد و نیروهای ایرانی از جمله در سال ۱۳۶۵ برای اولین بار یک کشتی باری آمریکایی را متوقف کرده و آن را در جستجوی سلاح های ارسالی برای عراق مورد بازرسی قرار دادند. مرزهای جنوبی ایران در امتداد خلیج فارس و خلیج عمان قرار دارند. اگر آمریکا قایق های ایران را در خلیج فارس غرق کند، چه می شود؟ اگر اسرائیل به ایران حمله نظامی کند جواب ایران بسیار شدید و خشن خواهد بود و اسرائیلی ها از پاسخ ایران می ترسند. این در حالی است که اگر در روزهای آینده دسترسی روسیه به شبکه بینالمللی «سوئیفت» هم قطع شود، روسها از مدتها پیش آماده بودهاند که با مسیرهای جایگزین، این مشکل را برای مدتی پوشش بدهند. این مساله یکی بهدلیل برنامه هستهای ایران است و دیگری بهدلیل تاثیر بازگشت احتمالی ایران به بازارهای جهانی انرژی.

وی با بیان اینکه تهدیدات رژیم صهیونیستی برای ترساندن و ارعاب جمهوری اسلامی است، تأکید کرد: «آنچه من به آن رسیدهام این است که وضعیت امنیتی و نظامی، اصلا احتمال حمله نظامی به مراکز هستهای ایران را کاهش داده است. سخن آمریکا از جنگ علیه ایران فقط برای ارعاب و اعمال فشار علیه ایران است. مسئله بحرین هم همین است. رسوایی ایران-کنترا بزرگترین بحران داخلی دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان بود و افشای آن در ایران هم تأثیر قابل توجهی گذاشت. هیچ تردیدی نیست که شخصیت امام و شخصیت رهبری، از مهم ترین عوامل اساسی تاثیرگذار در پیروزی انقلاب و تشکیل نظام جمهوری اسلامی و نیز پایداری این نظام و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران تا به امروز هستند. کشتی را تصرف و تعدادی را دستگیر کردند و به گروگان گرفتند. اما در اینجا فرض می کنیم که ایران به موشک هایی همچون موشک مجهز به جستجوگر مادون قرمز برای هدایت نهایی (فتح مبین) و موشک بالستیک ضد کشتی با برد 434 مایلی دسترسی دارد.

شما میدانید که ما متعهدیم ایران را در بازپسگیری ایالاتی که در اشغال روسیه است یعنی گرجستان، دربند، قبه، شکی، شیروان و قراباغ، یاری کنیم. اگه شما هم ول کنید برید پس ما چیکار کنیم؟ در اوایل جنگ که بیشتر عملیات جدید شرکت متوقف شده بود برنامه ساختن خانه و سایر وسایل رفاه کارگران هم قطع گردیده بود. جنگ اوکراین بخشی از پازل راهبردی آمریکا برای اجرایی ساختن استراتژی تعادل و توازن ژئوپلتیک در اروپا و منطقه غرب آسیا است. این جنگ؛ ثبات اروپا را متزلزل کرده است. ترکیه چندی پیش اعلام کرده بود که آماده است گاز تولید شده در سرزمینهای اشغالی را از طریق خاک خود به اروپا برساند. ابتدای کار هجوم به دو سکوی نفتی ایران بود. در آن زمان که ایران حدود ۳۵ میلیون جمعیت داشت، مستشاران آمریکایی در همه بخشهای کشور حضور داشتند. ایران در زمان شاه از سوی آمریکا اداره می شد و در آنجا ۶۰ هزار مشاور آمریکایی حضور داشت. پسر آقای کاظمی، یعنی عزالدین کاظمی در زمان مذاکره بر سر جزایر و استقلال بحرین در بخش حقوقی وزارت خارجه بود. محمدصادق کوشکی، تحلیلگر مسائل سیاسی درباره تصمیم دولت سیدابراهیم رئیسی نسبت به مذاکرات وین اظهار کرد: نمی دانم دولت آقای رئیسی می خواهد چه کند اما اطلاعاتی که درباره پیش نویس توافق فعلی دست من رسیده، می بینم که سه شرط در آن رعایت نشده است، وقتی آن سه شرط در آن رعایت نشده، دیگر آنکه متن توافق چه چیزی هست، موضوعیت ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید