تحسین ایتالیا از کشتی گیران ایرانی

مدیر تیمهای ملی کشتی آزاد همچنین در پاسخ به این سوال که آیا رویارویی دوباره قهرمانان ایرانی با کشتیگیران آمریکایی و احتمال شکست، دستاوردهای قبلی آنها در جهانی اسلو را در کوتاه مدت زیر سوال نمیبرد؟ در رابطه کلمه ورزش کشتی باید اینگونه گفت که پارسیان و زرتشتیان باستان هنگام غروب آفتاب بندی به کمر خود می بستند و در برابر کانون آتش شروع به دعا خواندن می نمودند. تدیا شویلی ( شوروی ) ازبهترین کشتی گیران جهان در دهه ۱۹۷۰ که در وزنهای ۸۲ و ۹۰ کیلوگرم کشتی می گرفت .

گفت بله. واقعیت این است که ما در آزاد از روسیه و آمریکا عقب هستیم و به خاطر همین قبول کردم، اما گفتند شما عشق آمریکا هستید. بحث بعدی اینکه همه روسیه و آمریکا که رقیبانما در کشتی آزاد هستند، قوی باشند، به نفع ما است. در دواران قاجاریه علاقه به این ورزش چنان زیاد شد که در دوران ناصرالدین شاه برای اولین بار شخصی به نام صاحب الدوله مأمور توسعه کار ورزش کشتی شد و به زودی کشتی چنان رواج پیدا نمود که در تمامی روزهای تعطیل پهلوانان در میادین شهر به کشتی گرفتن میپرداختند. ایالات متحده آمریکا و ایران همچنان میتوانند میزبان یک دیدار دوگانه بسیار جذاب باشند که به نفع هر دو تیم ملی خواهد بود و برای طرفداران کشتی در سراسر جهان نمایشی هیجان انگیز از این ورزش را فراهم میکند.

در بسیاری از کشورها حرکت رو به رشد کشتی دیده میشود، اما باید بگویم که کشتی نشان ورزش ایران است و کشتی گیران ایرانی در سطح بالا هستند و جزو برترین کشتی گیران جهان میباشند. البته واژه کستی هم در طی زمان تبدیل به کشتی شده است و امروزه برای نامیدن این ورزش که زورگری و زور آزمایی است به کار میرود . رئیس فدراسیون کشتی در مورد لغو سفر تیم ملی کشتی آزاد به آمریکا عنوان کرد: در مسابقات جهانی نروژ که بودیم رئیس فدراسیون کشتی گفت می خواهیم یک مسابقه دوستانه داشته باشیم.

علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی ایران، طی نامهای به رئیس فدراسیون کشتی آمریکا، عدم امکان حضور ایران برای انجام مسابقه دوستانه ورزشی تیم به تیم با تیم کشتی آزاد این کشور را اعلام کرد. رئیس فدراسیون کشتی گفت: برای موفقیت یک قابلیت فردی داریم و یک محیط. فضلالله باقرزاده، نایب رئیس کمیته ملی المپیک و رئیس فدراسیون شمشیربازی هم در این بخش گفت: ما در اساسنامه جدید یک اشتباه داشتیم، می توانستیم بگوییم آیین نامه توسط مجمع تصویب شود نه اینکه کار نهایی را به کمیته بینالمللی المپیک بکشانیم به خصوص که انتخاب دبیر و خزانهدار طبق اساسنامه در حوزه اختیارات رئیس کمیته شده است.

مجمع کمی به چالش کشیده شد، خواهشم این است که نباید به راحتی از سرنوشت کمیته المپیک بگذریم و نباید با یک صلوات و دست بلند کردن، رأیگیری کنیم، بلکه رای گیری باید مخفی و مکتوب باشد. من برای خدا حرف میزنم و نیامده ام که با کسی معامله کنم. با این شرایط دو سوم وقت من برای جلسات جذب منابع مالی است. ورزش کشتی با شرایط و خصوصیات و قوانین خاص هر ناحیه و منطقه از کشور انجام میشد و قواعد و آداب و رسوم محلی هر منطقه در این رشته ورزشی تأثیر فراوانی داشته است.

حسن یزدانی ضمن قدردانی از پدر و مادرش، کادرفنی تیم ملی و فدراسیون کشتی و پرسنل خانه کشتی، از همت مسلمی و امید اسماعیلپور دو مربی سازندهاش نیز قدردانی کرد و در مورد اینکه مردم کجا میتوانند او را ببینند، گفت: قبلا در اردوهای تیم ملی می شد این اتفاق رخ بدهد اما الان به خاطر شرایط کرونا امکانش نیست. لباس کشتی گیران یک دو بند است که یک کشتی گیر رنگ آبی و دیگری قرمز را انتخاب کرده به تن می کند . وی عنوان کرد: معاون وزیر که تازه آمده و توجه نیست میگوید چرا ۵۶ نفر به مسابقات می روید، این در حالی است که آمریکا ۱۱۰ نفر و روسیه ۸۱ نفر می آوردند.

وقتی کشتی می بازد، همه می گویند این مسخره بازی ها چیست چیست همه انتظار برد دارند. مسابقات کشتی را هم دنبال میکنید؟ فکر میکنید چرا هیچ فیلمی از دربی سال1352 که بعدها به دربی 6تاییها معروف شد وجود ندارد؟ قاضی زاده افزود: اعتقاد دارم که بودجه کشتی در حال حاضر در شأن این رشته پرافتخار و مدال آور نیست. محیط یعنی زیرساخت و امکانات و بودجه. آرزوی ما بودجه ۲۰۰ میلیاردی است، اما ۱۴۰ میلیارد هم بدهند، خوب است چون کمتر از آن باعث افت کشتی میشود و ما باید در این اداره و آن سازمان گدایی کنیم.

با اعلام اتحادیه جهانی از سال ۲۰۲۱، کشتی گیران برتر رنکینگ در اوزان دهگانه آزاد و فرنگی و زنان، هر کدام جمعا مبلغ ۲۰۰ هزار دلار دریافت می کنند. ورزش کشتی در ایران طرفداران بسیار زیاد دارد و ورزش ملی ما محسوب می شود . نکته جالب حضور صباح شریعتی، کشتی گیر ایرانی الاصل است که در چند سال اخیر در ترکیب آذربایجان روی تشک می رود و مدال برنز المپیک ۲۰۱۶ را هم در کارنامه دارد.

آقا پژمان، دکتر دبیر و بچهها و حریفان تمرینی ام به من کمک کردند که این اتفاق مقابل تیلور رقم خورد و طلسم را بعد از مدتها شکستیم. قیمت خانهای که در بلوار آیتالله کاشانی تهران خریدم 300هزار تومان بود و یک سال بعد که قهرمان آسیا شدم مابقی پول خانهام را دادند. حالا عرفان الهی، رحمان عموزاد و قهرمانان دیگر اگر از من سوالی داشته باشند با جان و دل کمک میکنم و خوشحال میشوم که در موفقیت تاثیری داشته باشم. برخی در ۱۹ سالگی تازه از من می پرسند که می شود کشتی را شروع کرد یا نه، به آنها می گویم حالا یک سال تمرین کنید اگر دیدید تغییری در شما ایجاد شد ادامه دهید ولی اگر تغییری نداشتید ادامه ندهید، کشتی ورزش سختی است.

منتها در بیشتر کشتی های باستانی رسم اینگونه بود که چنانچه هر قسمت از بدن انسان به جز کف پاها با زمین برخورد داشته باشد، آن کشتی گیر بازنده میدان میشد. خداراشکر همه چیز در حالت خوبی بود و توانستیم ذرهای از زحماتمان را در نروژ جبران کنیم. اگر انتخابات قرار باشد در بهار باشد، باید یک نوع تصمیم بگیریم، اگر در مهر ماه باشد، باید تصمیم دیگری اتخاذ کنیم. هم فعالیت می کنیم و فاز به فاز جلو میرویم.

تمام تلاش خود را می کنم که کشتی کشور و شما قهرمانان بدون دغدغه به کار خود ادامه دهید اما یکی از نیازهای مبرم کشتی تبلیغات است که خوشبختانه رسانه ملی در موضوع پخش مستقیم رقابت های جهانی نروژ به خوبی کار کرد و بازتاب قهرمانی شما، باعث شد تا جمعیت کثیری از نونهالان و نوجوانان به باشگاه های کشتی ورود کنند. من با توجه به علاقهای که به کشتی و به خصوص کشتی ایران دارم در برخی از کتاب هایم مانند این کتاب فصلی را به غلامرضا تختی قهرمان بزرگ کشتی اختصاص دادم، چون تختی نماد پهلوانی و جوانمردی است.

با اطمینان می توان گفت که زور آزمایی و کشتی گرفتن از دورانهای نخستین ظهور انسان بر روی کره زمین مورد توجه بوده و در اوغات فراقت یا در جنگها و نزاعها به شکلی طبیعی و غریزی اجرا می شده است . روز دوم بدنم بهتر بود که آن اتفاق در فینال رخ داد و باعث شد به نتیجهای که میخواستم نرسم. وی در مورد آنالیز حریفانش پیش از حضور در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ تاکید کرد: موفقیت یکباره به دست نمیآید و همه چیز دست به دست هم میدهد تا نتیجهای به دست بیاید. آقای دبیر تا الان موفق بوده اما او و پژمان درستکار تازه آمدهاند و زمان مشخص میکند که میتوانند کشتی را به قله موفقیت برسانند یا نه.

دیدگاهتان را بنویسید