جزیره هنگام با همه جاذبهها، تصاویر و آدرس

در سال ۱۸۳۷ این جزیره با وجود اعتراض ایران به دست نیروهای روسیه اشغال شد. رئیس مرکز ملی پیشبینی و مدیریت بحران مخاطران وضع هوا ضمن اشاره به اینکه شنبه(۲۱ اسفندماه) گستره بارش محدود به نوار شمالی و شمال غرب کشور است افزود: بارشها در استانهای چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه وبویراحمد، شمال فارس و در یزد، خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی و شمالی کرمان به صورت پراکنده خواهد بود. ضیاییان ادامه داد: پنجشنبه (۱۹ اسفندماه)در نوار غربی کشور پدیده گردوخاک باعث کاهش کیفیت هوا و دید افقی خواهد شد و همچنین پنجشنبه وزش باد شدید در مناطق مرکز، شرق و شمال شرق کشور و طی روزهای جمعه و شنبه در نواحی جنوب غرب، غرب، جنوب، مرکز، شرق و شمال شرق کشور موجب خیزش گردوخاک در مناطق مستعد خواهد شد. در این آزمایش، نمونه خاک درون جعبه برش قرار میگیرد. به دلیل تاثیر مستقیم فشار جانبی بر روی نحوه تحکیم و مقاومت خاک، این پارامتر در طراحی سازههایی نظیر دیوار حائل، تونل، فونداسیون عمیق، گودبرداری و سازه نگهبان مورد استفاده قرار میگیرد.

در مهندسی ژئوتکنیک، تئوری مور-کولمب به منظور تعیین مقاومت برشی خاک در تنشهای موثر مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه، روند اجرای هر یک از این آزمایشها را به طور خلاصه توضیح میدهیم. در این مقاله جامع قصد داریم به طور مفصل با 11 روش بهسازی خاک از جمله بهسازی خاک به روش تزریق، میکروپایل و … خاک شنی به دلیل داشتن فضاهای بسیار بزرگ، آب را با سرعت بیش از 2 اینچ در ساعت جذب می کند. این خطوط یکدیگر را در محلی که در داخل یکی محدوده های بافتی خاک قرار دارد، قطع می کنند. آب موجود در خاکها از باران و آبهای نفوذی، آب جذب شده و بالاخره آبهای زیرزمینی تشکیل شده که در مواقع خشکی از محل خود خارج شده و بمصرف میرسد. تمام آزمایشهای بالا دارای کاربرد و مزیت مختص به خود هستند. تمام خاکهای دانهریز (رس و لای) با میزان زهکشی کمتر از ۹۰ درصد و خاکهای دانهدرشت با ضریب نفوذپذیری بالا (مثلا بالای 10.2 متر بر ثانیه)، از نظر احتمال رخ دادن نشست آنی آزمایش میشوند.

رس ها معمولاً اندازه کلوئیدی داشته و سطح مخصوص آنها بسیار زیاد است؛ و میتوانند مقدار زیادی آب را در خود جذب کنند. خاکهای بدون چسبندگی و رس زهکشی نشده اغلب در معرض این نوع نشست قرار میگیرند. در اکثر موارد، خاکهای ریزدانه زهکشی شده در معرض این نوع نشست قرار میگیرند. میزان حفرههای موجود در خاکها را میتوان با پارامتر دیگری به نام «نسبت پوکی» (Void Ratio) نیز مورد ارزیابی قرار داد. تنش ساکن: تنشی که بدون تغییر در سازه درون خاک وجود دارد. تنش فعال: تنشی که باعث حرکت دیوار و شکست برشی میشود. در صورتی که پیوند بین ذرات خاک ضعیف یا بار اعمال شده بر روی آن زیاد باشد، شکست برشی در شیب رخ میدهد. سیستم طبقهبندی USDA، انواع خاک را بر اساس میزان ذرات عبوری از الک شماره 10 (قطر 2 میلیمتر) را نمایش میدهد. گروههای A-4 تا A-7 (خاک متوسط تا ضعیف): مقدار عبوری آنها از الک شماره ۲۰۰ بیشتر از ۳۵ درصد است.

خاکهایی با شاخص بیشتر از ۲۰، به عنوان مصالح ساختاری ضعیف در نظر گرفته میشوند. از تجهیزات اصلی مورد استفاده در آزمایش الک میتوان به الکهای نمره ۴ (قطر مش ۴.۷۵ میلیمتر) تا ۲۰۰ (قطر مش ۷۵ میکرومتر) و شیکر اشاره کرد. ارتش پرتغال در جنگهای جهانی، تجهیزات مختلفی به ایران آورد و بعد از پایان جنگ، آنها را به همان شکل در مناطقی که قبلا در اختیار داشت، رها کرد. این پدیده، به عنوان یک عامل مهم در طراحی فونداسیون در نظر گرفته میشود. با این وجود، آزمایش نفوذ مخروط به عنوان دقیقترین روش برجا برای تعیین پارامترهای مقاومتی شناخته میشود. وجود خاک به دلیل اهمیتی که در تولید مواد غذایی و منبع اصلی بودن برای تهیه مواد اولیه زندگی بشر و بخش کشاورزی دارد، به عنوان یک منبع تجدید پذیر زندگی بشر را تحت الشعاع قرار می دهد. در این خاکها، تخمین احتمال نشست تحکیم و زمان رخ دادن آن از اهمیت بالایی برخوردار است. روشهای مختلفی برای تحلیل پایداری شیب و محاسبه پارامترهای مقاومتی مرتبط با آن وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید