خاک چیست ؟

طبقه بندی خاک چگونه انجام میشود؟ یکی دیگر از شرایطی که باعث تشکیل دریاچههای شور میشود این است که رودخانههایی که از نواحی کوهستانی سرچشمه گرفته و در نواحی خشک و صحرایی وارد دریاچه میشوند دارای مقدار زیادی مواد محلولند که باعث شوری آب دریاچه میشود. شاید باورتان نشود که قبیله آدمخوارها هنوز هم وجود داشته باشد،قبایلی که مردمانش هنوز با شکار انسان های دیگر روزگار می گذرانند،آدم هایی که هنوز نمی دانند در چه قرنی زندگی می کنند و دنیا چقدر تغییر کرده است. پیت ماس یا تورب ، از جلبک ها ، خزه ها و برگ های پوسیده تشکیل شده است . از برگ درختانی مانند چنار ، درختان میوه و غیره تهیه می شود . از قسمت های پوسیده انواع برگ تشکیل می شود . خاکها از نظر جنس ، بافت و رنگ انواع مختلفی دارند . دریاچهها همیشه دارای وضع ثابت نبوده ، بلکه دریاچهها چه از لحاظ وسعت و چه از نظر عمق دائما در حال تغییر میباشند.

رنگ پیت ماس سیاه بوده و دارای دانه هایی نسبتا درشت می باشد . این کرم خاکی از مواد غذایی موجود در خاک تغذیه کرده و با دفع این مواد باعث حاصلخیزی خاک می شود . پیت ماس از حاصلخیزی بالایی برخوردار می باشد به همین علت بستر مناسبی برای گیاهان خواهد بود . ماسه باعث جذب آب بیشتر در خاک و همچنین حاصلخیزی آن خواهد شد . رس باعث سبک تر شدن خاک و همچنین تهویه آن می شود . رس به تنهایی نمی تواند آب را از خود عبور دهد . کوکوپیت های به تنهایی برای کاشت گیاهان توصیه نمی شود . اما این خاک شنی مواد غذایی کافی در خود نداشته و بکار بردن این خاک به تنهایی توصیه نمی شود. به علت ریز بودن ذرات بافت و ذرات آن به تنهایی برای کاشت گل و گیاهان استفاده نمی شود و برای کاشت باید با دیگر خاکها مخلوط شده باشد . آب نیز از عوامل دیگر این نوع از فرسایش اما به میزان کمتر می باشد چون تاثیر یکنواختی برسطح زمین دارد. گیاهانی چون کلم ، اسفناج ، بدون اضافه کردن ترکیبات دیگر ، در پیت ماس یا تورب به خوبی رشد می کنند . این کمیت، از روی شیب منحنی تنش-کرنش به دست میآید.

در صورتی که S بین 0 تا 1 باشد، حجم هوا (یا هر گاز دیگری) بر واحد حجم فضای متخلخل از اختلاف عدد 1 با S به دست میآید. طبقهبندیهای دیگری نیز برای تشخیص انواع خاکها وجود دارد. انواع خاک در نتیجه روند هوازدگی تشکیل می شوند. فرسایش چاله ای در ایران در دشت لوت و همچنین در ایتالیا با ماسه های سرخی دیده می شوند. فرسایش چاله ای بیشتر توسط بادها به وجود آمده و سطح زمین را به صورت چاله های کوچک و بزرگ تبدیل کرده است و موادی که از این زمین ها با خود حمل می کند تا فرسنگ ها جابه جا می کند. مواد تشکیل دهنده ی آن از شن (ماسه) است . «افق خاک» (Soil Horizon)، لایهای موازی با سطح زمین است که خواص فیزیکی، شیمیایی و زیستی آن با لایههای بالایی و پایینی تفاوت دارد. رئیس مرکز ملی پیشبینی و مدیریت بحران مخاطران وضع هوا ضمن اشاره به اینکه شنبه(۲۱ اسفندماه) گستره بارش محدود به نوار شمالی و شمال غرب کشور است افزود: بارشها در استانهای چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه وبویراحمد، شمال فارس و در یزد، خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی و شمالی کرمان به صورت پراکنده خواهد بود.

در منحنی دانهبندی، نقاطی وجود دارند که برای نمایش ویژگیهای کیفی دانهبندی به صورت کمی مورد استفاده قرار میگیرند. جدول زیر، حروف مورد استفاده برای نمایش نوع خاک را نشان میدهد. چنانچه آب کافی در اختیار باشد، انواع مختلف گیاهان زراعی از قبیل پنبه، چغندرقند، چغندر گاوی، گندم، سبزی و غیره در این نوع خاک به عمل می آید. در فرسایش توده ای لایه رویی خاک از آب اشباع شده ولی به دلیل غیرقابل نفوذ بودن لایه پایین خاک، لایه بالایی به حرکت درآمده فرسایش توده ای ایجاد می شود. فیلم نامه سریال جزیره به قلم علی طالب آبادی به رشته تحریر درآمده است. محمدرضا فروتن از بازیگران محبوب سینمای کشورمان 7 دی ماه 1347 در تهران متولد شده است. خانم قاضیانی 30 اردیبهشت 1349 در مشهد متولد شدند. ضیاییان ادامه داد: پنجشنبه (۱۹ اسفندماه)در نوار غربی کشور پدیده گردوخاک باعث کاهش کیفیت هوا و دید افقی خواهد شد و همچنین پنجشنبه وزش باد شدید در مناطق مرکز، شرق و شمال شرق کشور و طی روزهای جمعه و شنبه در نواحی جنوب غرب، غرب، جنوب، مرکز، شرق و شمال شرق کشور موجب خیزش گردوخاک در مناطق مستعد خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید