دورنمای سیاست خارجی چین

مرحله اول از ابتدای پیروزی انقلاب تا ۱۳ آبان ۱۳۵۸ است. البته حساسیت آمریکا در همکاری تهران و پکن امری مسبوق به سابقه است و از بدو پیروزی انقلاب، امریکا همواره به یکی از موانع اصلی روابط ایران و چین تبدیل شده است. چین با تمام کشورها، مناطق و شرکتهایی که مایل به همکاری هستند، همکاری خواهد کرد. صرافی هیوبی همچنین چین را از فهرست کشور/ مناطق دسترسپذیر روی اپل استور حذف کرده است. همچنین احتمال تشدید رویکردهای مداخلهجویانه ایالات متحده در شرق دور و بهویژه مناطق پیرامونی چین مانند تایوان، هنگ کنگ و تقویت همکاری متحدانی مانند هند، کوریا، جاپان و استرالیا علیه پکن در دولت بایدن وجود دارد. جهانی شدن اقتصاد یک روند تاریخی است و همکاری و توزیع و تقسیم وظایف بین کشورها و تحقق سود برابر موضوع عمده آن در درازمدت به حساب می آید. این موضوع شاید اولین چیزی باشد که با شنیدن نام این کشور به ذهن برسد؛ اما مدیریت این جمعیت و رسیدن بهجایگاه کنونی، داستانی شنیدنی و صدالبته عبرتآموز دارد. در حالی که بانک مرکزی چین به تازگی نرخ بهره بین بانکی را افزایش داده است، شرکت با مسئولیت محدود سرمایه ای بین المللی چین از نهاد تنظیم کننده نظام پولی، اعتباری و هماهنگ کننده سیاست های مالی این کشور خواسته است که به تدریج سیاست گشایش پولی را کنار گذارد تا قیمت دارایی ها و تورم تحت کنترل قرار گیرد.

به گفته ‘زو’ این در حالی است که چهل سال پیش سهم تجارت خارجی چین در جهان کمتر از یک درصد بود ولی امروز به بیش از ۱۱ در صد افزایش یافته است. به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حسن عباسی، رئیس اندیشکده یقین امروز (چهارشنبه) در همایشی که با عنوان راهبردهای پیشرفت هوافضای ایران توسط بسیج دانشجویی دانشکده هوا فضای دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد، گفت: متاسفانه پس از این که یکی دو فروند از هواپیمای ایران 140 سقوط کردند، جو روانی در کشور درست شد و رسانه ها و حتی رسانه ملی اصل «ما نمی توانیم» را تبلیغ کردند؛ البته در آن موقع زبان جامعه صنعتی ما در قبال این جو روانی بسته شده بود؛ این در حالی است که هواپیمای ایرباس مالزی که این همه از تکنولوژی آن سخن به میان می آید، دیگر اثری از آن پس از مفقود شدن به دست نیامد. واقعیت این است که باید ذهنیتی را در بین جوانانمان ایجاد کنیم که به جای رفتن به امریکا و تحقیر شدن، در همین کشور خودمان بمانند و اگر به مانند شهید شهریاری هم شهید شوند، ارزش دارد.

شی گفت که چین مایل است با حضور فعالتر در همکاریهای بینالمللی، به طور موثرتر به زنجیره صنعتی، زنجیره عرضه و زنجیره ارزش بپیوندد و برای گسترش مبتکرانه مبادلات و همکاریها با کشورهای خارجی تلاش کند. مبادلات تسلیحاتی چین و اسرائیل همواره مناقشه برانگیز بوده است، زیرا ایالات متحده به شدت با آن مخالفت ورزیده است. آمارها نشان می دهد مبادلات تجاری بین چین و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در سال ۲۰۱۹ از ۱۸۰ میلیارد دلار فراتر رفت که ۱۱ درصد از تجارت خارجی شورای همکاری خلیج فارس را تشکیل می داد. او گفت که مقابله با چالشهایی مانند کرونا، تنها راه پیش روی ما در جامعه بینالمللی، همکاری است. وی با اشاره به اینکه حالا که جامعه قانع شده که امریکا دیگر قابل اعتماد نیست، باید از فرمان ترامپ در خصوص اخراج ایرانی ها عبرت بگیریم، افزود: ۱۰۰ هزار نفر از دانشمندان ایرانی در امریکا علم و سرمایه خود را هزینه کرده اند، اما در نهایت نتیجه آن شد که آنها را از امریکا بیرون کردند؛ در واقع آنها را با تروریست های سودان یکی دانستند.

رئیس اندیشکده یقین با اشاره به حمایت های ایران از سوریه بیان کرد: در مبارزه با تروریسم، سوریه 70 سال به عقب برگشته ، اما در قبال خدماتی که ایران برای نجات سوریه انجام داده، گفته اند که برای ساخت این کشور یک میلیون شغل برای ایرانی ها ایجاد می شود. عباسی با بیان اینکه اگر یک استاد بخواهد دانشجویان را در شرایطی که متخصصین ایرانی در امریکا به عنوان شهروند درجه دو قلمداد می شوند و حتی پیشرفت هم ندارند؛ تشویق به رفتن به امریکا کند، خیانت کرده است، افزود: ما از افق برنامه 1404 عقب مانده ایم. از منظر حقوق بین الملل هم اقدام چین در تصرف تایوان مخصوصا در صورت جلوگیری از خونریزی و کشت و کشتار نمی تواند نقض قوانین و مقررات بین المللی محسوب شود زیرا تایوان بخش جدائی ناپذیر چین تلقی می شود. با توجه به این چهار دلیل، اصلاحات اقتصادی در سال ۱۹۷۸ اجتناب ناپذیر بود. در اوائل سلسله ” شانگ” بارها پایتخت تغییر کرد و سرانجام شهر ” این ” ( در کنار شهر ” آن یان ” استان ” حه نان ” امروز ) پایتخت شد . این پذیرش خود منبعث و متأثر از دو عامل اساسی است:یکی تمرین تاریخی جامعهء چین در امر مشارکت در چارچوب برنامهریزی متمرکز و هدایت شده از سوی نظام سیاسی که نتیجهء تجربهء گذشته بوده و فرهنگ حرکت و کار جمعی را پی ریخته است،و دیگری آثار انگیزشی ناشی از تغییر نظام برنامهریزی متمرکز به نظام سوسیالیستی اقتصاد بازار.

دیدگاهتان را بنویسید