متن های زیبا درباره اخلاق خوب + عکس نوشته – تــــــــوپ تـــــــــاپ

این به معنی انجام دادن کار درست در هر شرایطی است، حتی اگر هیچ کس نفهمد و نبیند. اصل عدم شراکت در اعمال شرورانه بیان میکند که سازمان فقط در شرایطی باید به سایرین کمک کند که شایستگی دریافت کمک وی را داشتهباشند. يعنى مى خواهند به اصل خود بر گردند. اسلام اولین قدم و اولین اصل مهم که همه انبیا روی آن تکیه کردهاند را پرستش خدای یگانه میداند.

با این کار اسلام عدالت و دفع دشمنی و ستم را تثبیت و برقرار ساخته است، اما گذشت و خویشتن داری و بخشش بدکار را هم مورد تشویق و ستایش قرار داده است، تا آنجا که به عنوان جوانمردی و کاری شرافتمندانه و ستودنی و نه فریضه ای الزامی مطرح گردد. عواملي مثل رهبری، مديريت، ارتباط با همکاران، ارتباط با زيردستان و فرادستان، نظام تشويق و تنبيه، انتظارات همکاران، قوانين و مقررات و رويهها، جو و فرهنگ سازمانی در اين حيطه قرار می گيرند. يک مدير بايد در حرفه خود مسائلی مانند صداقت، دقت، قابل اعتماد بودن، گشوده بودن به فضای انتقاد و ارزيابی، پرهيز از جزميت، احترام به زيردستان و اطرافيان، توجه به حريم خصوصی و مسئله حفظ اسرار افراد را سرلوحه خويش قرار دهد.

• محقق كردن اين امر است كه در سازمان چه ارزش هايی را چه موقع بايد حفظ و اشاعه نمود. خدا را پروا داشته باشید و در اندیشه فردای خویش باشید ـ امروز نگر نباشید ـ و از کسانی نباشید که خدا را در زندگی به دست فراموشی سپردند، (آن گاه خداوند آنان را به عقوبتی سخت و دشوار دچار نمود) که در نتیجه خود را فراموش کردند(یعنی فراموش کردند که انسان هستند و انسانیت از میان آنان رخت بر بست) آنان به حقیقت بدکاران عالمند. اگر تعهد و مسئولیت­ پذیری شما همراه با نتایج خوب باشد، اخلاق کاری شما نمود واقعی خود را پیدا می­ کند.

میزان احترامی که شما برای همکارانتان و کسانی که با آنها در تماس هستید قائلید و یا اینکه چطور با آنها ارتباط برقرار می­ کنید و تعامل دارید نیز اخلاق کاری را تعریف می ­کند. کسانی که خدا را باور داشتند، و بر این باور استقامت ورزیدند، فرشتگان رحمت بر آنان نازل گشته، نوید آرامش میدهند. اگر این طور باشد، طبیعی است که تغییر شرایط زیست انسانها به تبع تغییر و تعدیل نظام اخلاقی را در سطح دوّم ایجاب می کند. در تمام موارد سعی می کند ممتاز باشد؛ اعتماد به نفس دارد؛ به مهارت بالايي در حرفه خود دست پيدا می کند؛ جدي و پرکار است؛ به موقعيت فعلي خود راضي نيست و از طرق شايسته دنبال ارتقای خود است؛ سعی نمی کند به هر طريقی در رقابت برنده باشد.

دلسوز و رحيم است؛ در مصائب ديگران شريک می شود و از آنان حمايت می کند؛ به احساسات ديگران توجه می کند؛ مشکلات ديگران را مشکل خود می داند. این مقاله بخشی از دوره سبک زندگی با موضوع اخلاق و سیره معصومین (ع) است که در موسسه نورالمجتبی (ع) تدریس شده است. این کلمه بسیار کلی به نظر می­ رسد و همه چیز اعم از ظاهر شما در کار تا چگونگی عملکرد شما را در بر می ­گیرد. واضح است که اخلاق کاری برای تعریف هویت شغلی شما بسیار مهم است، چون جزیی از شما می­ شود.

به این معنی که جزیی از یک کل هستید و باید با دیگران کار کنید. این ویژگی ها تعیین می­ کنند که شما در یک موقعیت خاص چگونه رفتار می­ کنید و چه عکس­ العملی از خود نشان می­ دهید. بسیاری از کارمندان حداقل کاری که از آنها انتظار می­ رود انجام می ­دهند و نه بیشتر، در حالی بعضی دیگر فراتر از اینها رفته و بیشتر از سطح انتظار می ­درخشند. کستلر از چند آدم ساده و معمولی یاد می کند که در طول سفر دیده و توجه اش را برانگیخته اند. شما می ­توانید بارها و بارها به یک کارمند بگویید اینچنین باشد یا جور دیگری رفتار کند اما اگر او انظباط و نظم ­پذیری لازم را برای تابع قوانین بودن نداشته باشد، هیچ راهی برای یک کارمند سازنده و خوب بودن باقی نمی­ ماند.

اساسا اخلاق کاری می ­تواند احساسی باشد که شما نسبت به شغل و حرفه ­ی خود دارید که در این صورت نگرش و رفتار شما را شکل می ­دهد. این عبارت به عنوان یک خصیصه مهم در تبلیغات استخدامی به شمار می ­رود. تعاریف بسیاری را از عبارت «اخلاق کاری» می ­توان دریافت کرد. • پيش بينی رفتار از مستمر بودن و قانونمند بودن رفتار سرچشمه می گيرد. قرآن ادعای مؤمن بودن را بدون عمل نیک، ادعایی دروغین میداند: «میگویند: به خدا و رسول ایمان آوردهایم و اطاعت میکنیم؛ ولی بعضی از آنها روگردان میشوند.

کسی از ایشان پرسید: کاری پنهانی انجام میدهم و دوست ندارم کسی بر آن آگاه شود، ولی گاه میشود برخی از آن آگاه میشوند و من خرسند میشوم؟ گر چه دختران ناموس خانواده محسوب می شوند که باید به طور کلی از تعرض نامحرم در امان بمانند ، ولی این مصونیت تاحدود زیادی یه عفت خانواده بستگی دارد. 3- اخلاق اجتماعي: يكي از مهم ترين بخش ها و وظايف اخلاقي يك مسلمان، ارتباط اخلاقي او با جامعه و محيط پيرامون است (اعم از محيط خانواده و جامعه). هدف فلسفه اخلاق، شناخت ملاک های خوبی و بدی افعال است تا انسان ها رفتارشان را بر اساس آن و با انگیزه و هدفی که از آن دارند بسنجند.

از این رو می توان گفت؛ اسلام دین اخلاق پسندیده است، و داعی انسان ها به داشتن اخلاقی نیک بر اساس آموزه های وحی بوده، و به تربیت جامعه ی اسلامی بر آن علاقمند و مصرّمی باشد. • مجموعهاي از قوانين كه در وهله اول از ماهيت حرفه و شغل به دست می آيد. اگر ورزشکاری هستید که اخلاق ورزشی ندارد، به هیچ وجه نمی توانید به جایگاه خوبی در زندگی برسید. برای مثال اگر شما عضو یک تیم هستید رفتارتان باید در سازگاری با دیگران برای رسیدن به یک مجموعه راهبردی در هماهنگی هم و به سمت هدفی مشخص باشد.

حتی اگر بدانید رئیستان هم متوجه نمی ­شود. انسانی که به گُلِ روی خدا و با نگاه به آخرت به دیگری کمک میکند، دیگر از او توقع جبران و حتی تشکر هم ندارد. سازمان ها از داشتن کارکنانی با اخلاق کاری قوی منفعت فروانی می ­برند چرا که خصایص و شخصیت این افراد به پیشبرد و دستیابی اهداف آن کمک بسیاری می­ کند. آنها بیشتر کار می­ کنند، بهتر عمل می­ کنند و مطمئنا نتیجه­ ای فراتر از انتظار دارند. بدون شک بخش بزرگی از تصوری که مردم از شما دارند با شناختن اخلاق کاری شماست.

دیدگاهتان را بنویسید