: نجوم اسلامی

در این علم، نیروهای وارد بر اجرام سماوی بررسی و مدار حرکت آنها تعیین می­شود (و یا با دانستن مسیر حرکت اجرام، نیروهای وارد بر آنها را شناسایی می­کنیم). تو این مبحث المپیاد نجوم، نیروهای وارد بر اجرام سماوی بررسی و مدار حرکتشون تعیین میشه با دانستن معادله مداری هر جسم، می­تونی موقعیت مکانیشو تو هرلحظه ای که بخای حساب کنی. در چند سال اخیر برخی تلاشهایی در این زمینه کردهاند و شما با نگاهی به آثار موجود در بازار به راحتی میتوانید، پرفروشترین کتابهای نجوم و اخترشناسی را پیدا کنید. همچنین در بخش مسابقه عکس نجومی که دبیری آن بر عهده مهدی رحیمی از عکاسان نجومی مطرح کشور است، آثار برتر از سوی کمیته انتخاب برگزیده شده و در نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار میگیرد و به بهترین عکس نیز جایزهای تعلق میگیرد.

اگر از کودکی به نجوم علاقه داشتهاید و مطالب نجومی را دنبال میکردهاید، نیازی به مطالعه این کتابها ندارید. اگر بتوانید دو سوم مسائل این کتاب را حل کنید؛ میتوانید در مراحل مختلف المپیاد نجوم عالی ظاهر شوید. در این دوره کلیه مطالب مرتبط با مرحله یک و دو و همچنین بخش زیادی از مباحث دوره تابستانه المپیاد به شما آموزش داده میشود. این مجموعه تلویزیونی (درام) بلند منحصربهفرد، ترکیبی است از به کارگیری پیشرفتهترین جلوههای ویژه همراه با بخشهای مستند و مصاحبه با دانشمندان و محققان نوآور و پیشرو در زمینهی توسعهی تکنولوژی فضایی.

اگر به خرید کتاب صوتی علاقه ندارید، کتاب الکترونیکی این اثر را نیز به راحتی در کتابراه پیدا میکنید؛ دانلود کتاب پاسخهایی مختصر به پرسشهایی بزرگ! اگر کیهانشناسی از دروس مورد علاقه شما است، منابع بیشتری نیز برای این درس در بخش دانلود وجود دارد. ولی برای فراگیری مقدمات درس اصلیترین منبعی که وجود دارد، کتاب نجوم کروی اسمارت است. ولی اگر در آغاز سال دهم هستید کتاب مقدمهای بر اخترفیزیک نوین (این کتاب را ممکن است به اسم مادرن هم بشناسید) نوشتهی کرول، اولین و بهترین منبع برای یادگیری اخترفیزیک است.

در هر مثلث کروی اگر از مجموع شش ضلع و زاویه, سه عنصر معلوم باشد, می توانیم بقیه عناصر را نیز محاسبه نماییم. بقیه دیپلم افتخار المپیاد را دریافت میکنند. وی بیان داشت: مؤلفه ای که در ۲۰ سال اخیر رخ داده و نقش دانشگران ناحرفه ای و منجمان آماتوری را پررنگ کرده است، نیاز بشر به رفع مسائل پیچیده است و در تعریف مسئله و حل مسئله، متخصصان رشتههای بسیار متفاوت و مردم عادی که با علم سرو کار جدی ندارند، باید حتماً مشارکت داشته باشند. فرمود: ای دهقان به گمانم با قران مشتری و زحل قضاوت کردی که در آغاز شب برایت روشن شدند و درخشانی مریخ و شرقیبودنش در سحر بر تو پدید شد و سیر کرد و جرمش به جرم تربیع ماه پیوست و این دلیل است که امروز یک میلیون آدمی زادند و مانند آنها بمیرند.

هر کشور میتواند یک تیم حداکثر ۵ نفره شامل دانشآموزان و دو نفر بزرگسال به عنوان رهبر تیم به مسابقات بفرستد (بعضی کشورها مانند ایران، تیم دومی را تحت عنوان مهمان به مسابقات میفرستند). علم نجوم در ایران مانند دیگر نقاط جهان سابقه طولانی دارد. حضور موفق دانش آموزان ایرانی در عرصه رقابتهای جهانی و همچنین تجربه خوشایند میزبانی المپیاد جهانی فیزیک ۲۰۰۷ در اصفهان، موجب گردید تا در رای گیری هیأت داوران در تایلند، میزبانی سومین المپیاد جهانی و اختر فیزیک ۲۰۰۹ به ایران واگذار شود.

روسیه اولین میزبان این مسابقات بوده و تا کنون در کشورهای روسیه (۶بار)، اوکراین (۳بار)، چین (۲بار)، سوئد، هند، تایلند، اندونزی و ایران (هرکدام ۱بار) برگزار شده است. در این قسمت باید همه چی درمورد ستاره ها شکلاشون بدونی . در این فواصل بسیار دور (میلیونها سال نوری) کیهان کمابیش یکنواخت به نظر میرسد اما انبساط جهان این کیهان یکنواخت را دستخوش تغییر میکند. برای مطالعه این درس، فصلهای 24 تا 28 کتاب مادرن منبع خوبی به نظر میرسد ولی مطالعه و حل مسائل کتاب کهکشانها در کیهان نوشتهی لیندا اسپارک و جان گلگر نیز بسیار توصیه میشود.

هر چند سحابیها به علت نور ستارگان مجاور خود قابل رویت ند ولی میلونها برابر بزرگتر و درخشنده تر از هر ستاره منفرد می باشند . در مرحله سوم، ۴۰ نفر برگزیده ی مرحله دوم در یک دوره آموزشی در تهران شرکت می کنند و به آنها مباحثی بسیار پیشرفته تر از مباحث قبل تدریس می شود. ۴۰ نفری که تونستن مرحله دور له کنن وقبول بشن برای یک دوره آموزشی که معروفه به دوره چهل میان تهران و بهشون مباحثی بسیار پیشرفته­تر از مباحث قبل تدریس می­شود.

پس از آن مطالعه و حل مسائل فصلهای 29 و 30 کتاب مادرن، کیهان شناسی نوشتهی رایدن نیز توصیه میشود. برای این درس اولین و سادهترین کتاب، کتاب کیهان شناسی مقدماتی نوشتهی لیدل است. مهمترین نکته در این درس حل مسائل بسیار زیاد میباشد. باید توجه داشت که هدف، حل مسئله و دیدن ایدههای متفاوت است و این هدف تنها با حل مسائل زیاد حاصل میگردد. سحابی بازتابی : اگر ستاره ها مقداری سرد باشند یا اینکه چگالی گازها در سحابی زیاد باشد ؛ گازها فقط نور ستاره را بازتاب میدهند .

اگر در مقطع راهنمایی تحصیل میکنید کتاب آشنایی با اخترفیزیک ستارهای نوشتهی اریکا بوم میتواند منبع خوبی برای شروع باشد. با گذشت زمان و ارائه مستندهای جدید , آن ها را به بالای همین لیست اضافه خواهیم کرد. دانش آموزان، همزمان از طریق صدا و تصویر و تخته و فایلهای آموزشی با مدرس در ارتباط هستند و همزمان میتوانند از طریق متن یا صوت سوالات خود را نیز مطرح کنند. رهبران تیم (تیم لیدرها) میتوانند سوالات را به زبان مادری دانشآموزان ترجمه کنند. گفت من اینها را نمیدانم.

گفت: من نمیدانم! فرمود: میان سراری و دراری و میان ساعات تا معجرات چیست و پرتو مدارات چه اندازه است؟ این کیهان شناس با بیان اینکه در این همایش باید تلنگری در خصوص منجمان آماتوری وارد شود، گفت: وقتی از شهروند دانشگر صحبت میکنیم، به این معنی نیست که هر شهروند درباره علم کوانتوم صحبت کند بلکه به طور نمونه یک منجم آماتور باید بلد باشد با دادههای نجومی کار کند و از دادهها تفسیر نجومی داشته باشد. با توجه به تعریف میلیم و فرمول محیط دایره (14/3 × قطر ) محیط دایره به شعاع 1000 متر به 6280 قسمت تقسیم شده که هر قسمت را یک میلیم گویند.

در ادامه دقایقی از مستند سیارات منظومه شمسی دوبله فارسی منوتو را تماشا میکنیم… ۲- کسانی که نمرهشان بیش از ۹۰٪ میانگین سه نفر اول باشد، مدال طلا دریافت میکنند. در پایان دوره­ی تابستون قراره ازت امتحانهای تئوری و عملی (تو دوره چهل آزمون عملی رصد سهم عمده­ای در نتایج و تعیین رنگ مدالت داره) گرفته میشه و با توجه به نتایج آزمونات به ۱۰ نفر مدال طلا و مابقی مدال نقره و برنز میدن.

پس از اهدای مدال طلا به ۱۰ نفر برتر مرحلهی سوم (دوره تابستانه)، این افراد با توجه به برخورداری معافیت از کنکور، به جای شرکت در کلاس های سال دوازدهم (پیش دانشگاهی سابق)، به مدت ۶ ماه و هفته ای ۲ تا ۳ روز در کلاس های آمادگی برای المپیاد جهانی نجوم در باشگاه دانشپژوهان شرکت می کنند و پس از آن با توجه به نمرات کسب شده در آزمونهای تئوری و علمی، ۵ نفر اول در قالب تیم «الف» و ۵ نفر دوم در قالب تیم «ب» به مسابقات جهانی المپیاد نجوم اعزام میشوند. برای هر جلسه جزوه و تمرینهای ریاضی مرتبط با المپیاد در اختیار شما قرار گرفته و شما با گذرندان این درس علاوه بر یادگیری ریاضیات لازم با تکنیکهای ریاضی که در المپیاد بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد با حل مسالهی فراوان آشنا میشوید.

در این بخش کتاب مکانیک سماوی برای دانشجویان مهندسی بهترین منبع برای این درس میباشد. کتاب مکانیک سماوی نوشتهی آقای شریعت زاده (از دارندگان مدال طلای المپیاد نجوم) و دکتر خاکیان (رئیس سابق کمیته المپیاد نجوم) هم منبع بسیار مناسبی است. پیش از تسلط روی مکانیک سماوی باید فیزیک مکانیک، مشتق، انتگرال و معادلات دیفرانسیل را خوب یاد بگیرید. امید است تا از این طریق دانش آموزان همهی مناطق کشور که دسترسی مناسبی به امکانات آموزشی ندارند بتوانند وارد این مسیر شوند و با کمک هم بتوانیم عدالت آموزشی را در این حوزه در سطح کشور برقرار کنیم.

مدرسه آنلاین المپیاد نجوم آوااستار با هدف برگزاری کلاس،مشاوره،آزمون و هر آنچه برای موفقیت در المپیاد نجوم لازم است با کمترین هزینه برای دانشآموزان شکل گرفته است. از ولز گرفته تا وایومینگ، از هنگ کنگ تا کرویدون، به چگونگی شکل دهی زندگی در زمین توسط ماه نگاهی می اندازد، قسمت تاریک و مرموز آن را جستجو و سفر ماه به دور سیاره مان را بررسی می کند. در این برنامه در طول زمان و در تاریخچهی سیاره زمین از هنگام تولدش سفر میکنیم تا پی ببریم که چرا سیارهی زمین امروز به این شکل است.

بعد از این آزمون حدود ۴۰ نفر از کل کشور پذیرفته شده و در تابستان آن سال به مدت ۲٫۵ ماه در کلاس های فشرده باشگاه دانش پژوهان شرکت می کنند (کف قبولی مرحله دوم بنابر نتایج سال­های گذشته بین ۲۸% تا ۴۰% نمره کل آزمون بوده است). تومکانیک سماوی باید بتونی حرکت های اجرام آسمانی تو مدارش خوب تحلیل کنی اصلا انگار خودتو باید تو اجرام تصور کنی. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط بورسیه رشته ستاره شناسی یا نجوم در خارج از کشور با موسسه های مهاجرتی معتبر یا سفارت کشور مورد نظر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید