نقشه چین برای خاورمیانه چیست؟

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حسن عباسی، رئیس اندیشکده یقین امروز (چهارشنبه) در همایشی که با عنوان راهبردهای پیشرفت هوافضای ایران توسط بسیج دانشجویی دانشکده هوا فضای دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد، گفت: متاسفانه پس از این که یکی دو فروند از هواپیمای ایران 140 سقوط کردند، جو روانی در کشور درست شد و رسانه ها و حتی رسانه ملی اصل «ما نمی توانیم» را تبلیغ کردند؛ البته در آن موقع زبان جامعه صنعتی ما در قبال این جو روانی بسته شده بود؛ این در حالی است که هواپیمای ایرباس مالزی که این همه از تکنولوژی آن سخن به میان می آید، دیگر اثری از آن پس از مفقود شدن به دست نیامد. عباسی افزود: وقتی به عنوان کارگر فنی در امریکا کار می کنیم نمی دانیم چیزی را که تولید می کنیم در موشک و یا در پوشک کار گذاشته می شود، پس با این حال بهتر است در کشور خودمان بمانیم و به مانند شهید طهرانی مقدم، مدیران را مجبور به کار کردن کنیم. وی با بیان اینکه ما بالاترین ضریب مهندسی بعد امریکا و روسیه را داریم اما فقط مهندس تربیت می کنیم و فاقد استراتژی هستیم، اضافه کرد: سوال ما این است که چرا وقتی قرارداد ایرباس بسته شد، حتی یک مهندس هم به این قرارداد اعتراضی نکرد.

وی با اشاره به اینکه حالا که جامعه قانع شده که امریکا دیگر قابل اعتماد نیست، باید از فرمان ترامپ در خصوص اخراج ایرانی ها عبرت بگیریم، افزود: ۱۰۰ هزار نفر از دانشمندان ایرانی در امریکا علم و سرمایه خود را هزینه کرده اند، اما در نهایت نتیجه آن شد که آنها را از امریکا بیرون کردند؛ در واقع آنها را با تروریست های سودان یکی دانستند. سرمایه مورد نیاز این شرکتها توسط حقوق کاربران اراضی از سمت دولتهای محلی تأمین میشد. شی جین پینگ رهبر چین 3 شهریور (24 اوت) در نشست کارشناسان اقتصادی با تأکید بر این موضوع که الگوی جدید توسعه کشور یک چرخه بسته داخلی را شامل نخواهد شد بلکه از دو چرخه داخلی و بین المللی تشکیل شده گفت: طرح الگوی جدید توسعه کشور مبنی بر «تشویق چرخه داخلی به عنوان چرخه اصلی، ضمن تعامل خوب با چرخه بینالمللی» با توجه به تغییرات در مرحله توسعه، محیط و شرایط کشور پیشنهاد شده اما این الگو به هیچ وجه به منزله تشویق ایجاد یک چرخه بسته داخلی نیست بلکه تشویق ایجاد چرخه های داخلی و بین المللی با رویکرد باز است.

دکتر عاملی رمز موفقیت چین جدید را استفادة بهینه از منابع انسانی و آزادکردن منابع اقتصادی کشور بیان داشت و افزود: «عکس عواملی که باعث عقبماندگی چین شده بود، پیشرفت این کشور را رقم زد: سیاست درهای بسته و سیاست جلوگیری و کنترل شدید، جای خود را به سیاست بازبودگی داد و غیرمرکزیکردن توان و ظرفیت اقتصادی چین باعث شکوفایی اقتصادی آن شد.» رمز دیگر موفقیت چین اصلاح نظام دیوانسالاری بود که مسیر را برای کار و پیشرفت هموار کرد. عباسی با اشاره به ساخت هواپیمای 140 توسط عربستان افزود: عربستان به خاطر ساخت این هواپیما یک روز را جشن ملی گرفتند؛ آن موقع واقعا گریه کرده ام که چرا باید سرنوشت هواپیمای ایران 140 در کشورمان این گونه رقم بخورد. در این دوران که چین درهای کشورش را بر جهانیان بسته و از درون دچار فرسودگی و اضمحلال شده بود، دنگ شیائو پینگ، با ارائه نظریه «سیاست درهای باز» تصویر تازهای از تجارت را نشان داد.

عباسی با اشاره به شکایت وزارت دفاع از خود تصریح کرد: زمانی که موضوع تعدیل صنعت موشکی و فضایی کشور را مطرح کردم، وزارت دفاع به خاطر محرمانه بودن این موضوع از من شکایت کرد و جالب این جاست که وقتی قاضی در جریان موضوع قرار گرفت، تعجب کرده و گفت مگر رهبر معظم انقلاب نگفته اند که صنعت موشکی باید توسعه یابد؛ در هر حال در این پرونده منع تعقیب من صادر شد. این موفقیتها به ایجاد زمینهای کمک کرد که چین با ارائه کمکهای پزشکی و دارویی، دیپلماسی عمومی قدرتمندی از خود به نمایش بگذارد. چین به نمایندگی از دولت و مردم چین از بیش از 3 هزارو 600 شرکت خارجی از 172 کشور، منطقه و سازمان بین المللی دعوت کرد با مغتنم شمردن فرصت توسعه چین، ضمن تعمیق همکاریهای بین المللی تجاری، شکوفایی و پیشرفت مشترک را تحقق بخشند. سیاست خارجی قدرتهای بزرگ از ابعاد مختلفی برخوردار میباشد كه شناخت آن برای بازیگران میان پایه حائر اهمیت است، زیرا این قدرتها صحنه گردانان اصلی سیاست بینالملل میباشند و بیشترین تأثیرات را بر این صحنه میگذارند. دکتر عاملی ظرفیتهای فعلی چین را چنین عنوان کرد: چین با بیشترین جمعیت و منابع انسانی در جهان و با جمعیتی بالغ بر 1 میلیارد و 450 میلیون نفر؛ اقتصاد دوم جهان، دارای بالاترین رشد اقتصادی در سالهای اخیر، با تولید ناخالص داخلی 150 میلیارد دلار در سال 1978 و افزایش آن به چهاردهونیم تریلیون دلار در سال 2019؛ و اقتصاد دیجیتال اول، مقام اول در صادرات و مقام دوم در واردات، و قدرت دوم نظامی در جهان از جایگاه قدرتمندی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید