10 ابر کامپیوتر برتر جهان – سپهر انفورماتیک درخشان

اخترشناسان بر این باورند که ستارههای کوتوله قرمزی وجود دارند که میتوانند 10 تریلیون سال عمر کرده و بخشی از انرژی آزاد شده توسط خورشید را تهیه کنند. از نظر پژوهشگران قرن نوزدهمی این امر چنان ایده ای باور نکردنی به نظر می رسید که در بادی امر فقط فرض کردند در گذشته هیچ کس اثری از لکه های خورشیدی را ثبت نکرده است، پس از تحقیقی ممتد که والتر ماندر (W.Walter.Maundar)، عضو رصد خانه ی سلطنتی گرینویچ به عمل آورد، این نتیجه حاصل شد که به راستی در طی دوره ی 1645-1715 هیچ لکه ی خورشیدی وجود نداشته است. در مورد بزرگترین ستارهها هنوز اختلاف نظر وجود دارد، اما تصور میشود جرم این ستارگان حدود 150 برابر جرم خورشید باشد. البته باید هفت کره پس از زمین باشد که عنوان بالاتر بودن صدق کند زیرا در فضا بالایی و پایینی وجود ندارد، مگر نسبیتی در نظر گرفته شود. ولی برخی دیگر از صاحبنظران برآنند که این معنا به صورت مجازی یا مسامحه در قرآن به کار رفته است چرا که فوق (جهت بالا) جمع بسته نمیشود پس مثلا «سبع سموات» نمیتواند به این معنا باشد.

چرا بعضی ستارگان را روشنتر از ستارگان دیگر میبینیم؟ قرآن کریم در دو آیه از «ملأ اعلی» سخن گفته است که منظور از آن کارگزاران الهی در عالم بالا هستند؛ به بیانی دیگر جمعیت سران و کارگزاران عالم بالا، که به فرمان خداوند در خدمت روح القدس هستند و فرمان ربوبی را از طریق روح القدس میگیرند و اجرا میکنند و سپس به جایگاه خود برمیگردند، ملأ اعلی هستند. از طرف دیگر ستارههای غول پیکر طول عمر بسیار کوتاهی دارند. هنگامی که سرانجام فوتونها به سطح ستاره میرسند انرژی عظیمی از دست دادهاند و از پرتوهای گاما پرانرژی به طول موجهای مرئی تغییر کردهاند. مهمترین ویژگی یک ستاره درخشندگی است، منظور از درخشندگی مجموع انرژی تمام طول موجهایی است که در هر ثانیه منتشر میشود. طی یک فرآیند که میتواند بیش از 100,000 سال طول بکشد فوتونها بطور مداوم ساطع میشوند و سپس توسط اتمهای خورشید جذب میشوند. روز اول: طبق برخی از روایات، روز ولادت امام محمد باقر (ع) در سال 57 هجری. رسول خدا (ص) میفرمایند: اگر کسی به هر علتی نتوانست در این ماه روزه بگیرد با خواندن روزانهی این تسبیحات میتواند ثواب روزه گرفتن را کسب کند هر روز صد مرتبه در روز رجب خوانده شود: «سُبْحانَ اللهِ الْجَلیلِ، سُبْحانَ مَنْ لا یَنْبَغِی التَّسْبیحُ اِلاَّ لَهُ، سُبْحانَ الاَْعَزِّ الاَْکْرَمِ، سُبْحانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّةَ وَهُوَ لَهُ اَهْلٌ» پاک و منزه است خدای بزرگ، پاک و منزه است آن که تنزیه و تسبیح جز برای او شایسته نیست، پاک و منزه است خدای برتر و کریمتر، پاک و منزه است آنکه لباس عزت در بر دارد و شایسته آن است.

البته در برخی روایات و ادعیه تعبیر «الارضین السبع» آمده است؛ اما نمیتوان گفت منظور امام در این دعاها و روایات حتماً هفت کره زمین بوده است؛ بلکه شاید منظور قطعات زمین یا هفت سرزمین بوده است؛ البته این احتمال هم تعین ندارد و نمیتوان چیزی را بهصورت قاطع دراینباره بیان کرد؛ اما درهرصورت از ظاهر آیات نمیتوان بیش از یک زمین را اثبات کرد. اگر نور مرئی ستارگان در مسیر حرکت خود با چیزی برخورد نکند میتواند برای میلیونها میلیارد سال و یا حتی تریلیونها سال به حرکت ادامه دهد. اگر به آسمان شب نگاه کنید، طیف گستردهای از روشناییهای ظاهری را بین ستارهها مشاهده میکنید، با این حال بیشتر ستارهها آنقدر کم نور هستند که برای تشخیص آنها به یک تلسکوپ احتیاج دارید. این ابر کامپیوتر توانست به سرعت جای خود را میان برترین های این حوزه باز کند و در رده پنجم این لیست قرار بگیرد. تصور کنید که شما در یک سالن کنسرت بزرگ قرار دارید و به جز چندین لامپ 25 واتی که در وسایل اطراف دیوارها قرار گرفتهاند بقیه سالن تاریک است.

ابر رایانه ABCI به عنوان یک منبع هوش مصنوعی مبتنی بر ابر ( cloud-based ) طراحی و ساخته شده است که در اختیار شرکت ها و گروه های تحقیقاتی ژاپنی قرار گرفته است. دیگر ماموریت های فضایی که به مطالعه ی خورشید پرداختند سوهو ( soho)، رصدخانه ی دینامیک خورشیدی ( SDO ) و سفینه های فضایی دو قلوی استریو ( STEREO ) بودند. پس از اتمام نماز ۷۰ مرتبه بگویید:أللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد النَّبِیِّ الاُْمِّیِّ وَ عَلی آلِهِ آنگاه به سجده میروید و ۷۰ بار بگویید: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ» و بعد سر از سجده برمی دارید و ۷۰ بار میگویید: «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ، إِنَّکَ أنْتَ العَلِیُّ الاْعْظَمُ» بار دیگر نیز به سجده بروید و ۷۰ مرتبه بگویید: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ» آنگاه حاجتتان راکنید که ان شاءالله برآورده خواهد شد. از انواع ابررایانهها چه استفاده ای میشود؟ در این حالت انسان نیمی از ماه را تاریک و نیم دیگر را روشن مییابد؛ این وضعیت نیم ماه افزاینده یا ربع اول نامیده میشود. سایه را ناحیهی نیمه تاریکی به نام نیمسایه احاطه میکند. ستارهای مانند «ایتا کارینا» (Eta Carinae) با جرمی 90 برابر جرم خورشید بیش از یک میلیون برابر خورشید انرژی ساطع میکند.

دیدگاهتان را بنویسید