110 شعر کوتاه و بلند عاشقانه برای همسر – نیوزین

مجموعه اشعار کوتاه و بلند زیبا با… بیدل دهلوی آیینه را گاه بهتنهایی و گاهی نیز بهوسیلة ترکیبات بدیع و تازهای که از آن ساخته با چنان حلاوتی در اشعارش به کار گرفته است که نگرشی جدید در خواننده نسبت به این شیء ایجاد کرده، نگرشی حاکی از تقدّس و احترام و دقت و توجه. دل بسته شدم به عشق مادر… ديــد کــز. آن دل آغــشته. خاندان دنابله قبل از ظهور دولت صفویه، گرویده مذهب تسنن بوده اند ، امّا پس از آن از مذهب حقه جعفری پیروی کرده اند .

در ادامه مجموعه اشعار نو عاشقانه را گردآوری کرده ایم و امیدواریم این مطلب سایت روزانه مورد توجه شما قرار بگیرد. اجدادش در روزگاران سابق به علت اختلافات درونی قبیله ، از دنبلی های حوالی سکمن آباد ، چورس و خوی جدا شده و در حوالی ارس استقرار یافته بودند . امّا به اعتقاد نگارنده کلمات خوی و دُنْبُل از هم جدا ناشدنی است و اقامت چند ساله حیران خانم در ارومیّه و تبریز را نمی توان دلیل بر این گرفت که او اهل آن دو شهر است ، چنان که عبدالرّزاق دنبلی (مفتون خویی) و بهاءالدّین دنبلی و عدّه ای از بزرگان ، این خاندان را فقط به خاطر این که از خاندان دنبلی هستند جزء بزرگان آذربایجان غربی یاد کرده اند با این که می دانند اقامتگاه دانشمندان فوق آذربایجان غربی نیست ، فقط چون دنبلی هستند و دنبلیان با خوی پیوند ناگسستنی دارند و خوی جزء آذربایجان غربی است بدین جهت جزء رجال آذربایجان غربی ذکری از ایشان به میان آورده اند .

چنان چه او در تمام خطاب های خود به نامزدش ، حتّی در پیری و در بستر مرگ او را جوان خطاب می کند . اشعار مولانا به ویژه در میان فارسی زبانان کشورهای فارسی زبان به جز ایران نظیر تاجیکستان و افغانستان نیز محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. این شاعر در مورد نقش انجمنهای ادبی در استمرار ادبیات انقلاب اسلامی گفت: انجمنهای ادبی اگر در مسیر خود حرکت کنند قطعا در رشد، شکوفایی و کشف و بارور کردن استعدادها نقش ارزندهای دارند.

خنجری میان مشت خود نهفته است! در تعريف تصوف سخنان بسيار آمده است. مجموعه اشعاری که در ارتباط با فراق برادر سروده شده است، آمیزه ای از حزن و اندوه شاعر با قریحه شاعری می باشد. اصلا آیا می دانید فصل زمستان و برف به نوعی تداعی کننده اشعار زیبا و زیبایی هستند که در این زمینه سروده شده اند. حیران آن دختر آشفته و پریشان ، پس از استقرار در ایران ، اشعار سوزناکی در فراق نامزدش سروده که این هجران در بیشتر اشعارش نمایان است .

انصارینژاد در ادامه، بیان کرد: پس از مردانی شعرای دیگری از جمله خلیل ذکاوت قرار میگیرد که در دهه 70 فعالترین و موثرترین چهرهها به شمار میرود که مجموعه شعرهای خوب و متفاوتی از او منتشر شده است. برای خوب شدن، کار میکُنم … مترجم در توضیح هدف خود از انجام این کار بسیار دشوار مى گوید : « زیبایى یک شعر در وزن و آهنگِ کلماتِ همنشین در یک بیت و هماهنگى آواها از نظر نرمى و درشتى و حتى برداشت و فروداشتِ حرکات نهاده شده که ذوق و استعداد هنرمند آنها را به هم دوخته ، است تا خواست دل او را به صورتى مؤثر و دل انگیز بیان کند .

احمدرضا اکرمی از میان موتیوهایی که او در اشعارش به کار گرفته آیینه امتیاز خاصی دارد چراکه بیشترین مفاهیم فلسفی و در فانی خویش را بهوسیله این درونمایه بیان کرده است و از این جهت است که دکتر کدکنی او را شاعر آیینهها دانسته است. نا گفته پیداست که نامزد او ـ اگر زنده بود ـ به همراه خود شاعره نیز پیر شده بود ولی چون از نظر فلسفی آخرین تصویر ذهنی قبل از جدایی ، تصویر جوانیِ نامزدش بوده لهذا تا پایان عمر او را در همان کسوت جوانی می بیند . اشعار عارفانه مولانا به زبان فارسی بود و گاهاً استفاده از اصطلاحات و لغات عربی در اشعار او دیده میشد.

چو بى سوار گشته به هر سو دویدنم ! لیکن ترجمه بى بدیل آن به شعر منظوم فارسى توسط دکتر بهروز ثروتیان شاهکارى ماندگار است . یک تحلیل این است که ریشه کلمه یزیدی در اوستا «یَزَته» و در پهلوی «یَزَد» به معنی فرشته است ، که در فارسی به صورت ایزد در آمده و معنی خدا گرفته ، و جمعش «یزدان» بوده که آن هم در فارسی معنی مفرد یافته است .

انجمنهای ادبی در استان فارس هم از این قاعده مستثنی نیستند. او موجب موجآفرینی و جریانسازی شعر در استان فارس شد. «حیران» ظاهرا تخلص او بوده و وی نام دیگری داشته است . نیمى از این منظومه نامنامه و یادواره است که شاعر در آن از خویشان وآشنایان و مردم زادگاه خود و حتى چشمه ها و زمینها و صخره هاى اطراف خشگناب نام مى برد و هر یک را در شعر خود جاودانگى مى بخشد .

حیدربابا نام کوهى در زادگاه استاد محمد حسین بهجتى تبریزى ملقب به شهریار است . در وبای خانمان سوزی که در سال 1244 ق(13) در آذربایجان و ارومیه شایع گردیده بود و جان کوچک و بزرگ را می گرفت ، قلب حیران خانم به درد می آید و در پیشگاه پروردگار متعال می نالد و استغاثه می کند که این بلا و مصیبت را از سر شیعیان امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام بردارد و بر آنها رحم کند . وقتی انوار الهی بر دل عارف متجلّی می­شود، دیگر دل سالک تجلّی گاه نور حضرت حق است و دل آگاه عارف، همانند حلقه ای نورانی، بر دور ماه ومحبوب خود به گردش درمی­آید.

روستای قزل خنیه ـ به احتمال ضعیف ـ تن به ازدواج یکی از اقوام خود داده است . از این روش ها استفاده کنید تا متن سخنرانی کوتاه و جذاب خود را بنویسید. شما میتوانید با ارسال متن و عکس تبریک روز مادر یا آهنگهای شاد به مناسبت روز مادر که به این مناسبت گردآوری شدهاند فرا رسیدن این روز را به دیگران تبریک بگویید. شاعران سنتی فارسی زبان مناجاتهایی زیبا به دیوانهای شعری خود افزودهاند و شاعران معاصر مناجاتهای خود را در دفاتر شعری یا به صورت قطعههای جداگانه منتشر نمودهاند.

بعد از مقدمه، بخش واژههای ویژه است که شامل 14 مقاله درباره چهارده کلیدواژه میشود (آبله، اشک، امل و آرزو، تصویر، تمنا، حیا، دامن و گریبان، سایه، سپند، سرمه، شرار یا شرر، شمع، غنچه و وحشت). شعر در مورد تسبیح شعر در مورد تسبیح ,شعر در مورد تسبیح خداوند,شعر در مورد تسبیح خدا,شعری در مورد تسبیح,شعر درباره تسبیح,شعر عاشقانه درمورد تسبیح,شعری درباره تسبیح,شعر کوتاه درباره تسبیح,شعر نو درباره … دیوان اشعار ترکی و فارسی او مشتمل بر قصاید ، غزلیات ، مقطعات و ترجیعات بوده و در حدود 4500 بیت می باشد .(14) نسخه خطی دیوانش در مجموعه اهدایی شادروان حاج محمّد نخجوانی به کتابخانه ملی تبریز تحت شماره 2679 و ردیف 483(15) و دو نسخه دیگر هم در تصرف مؤلفان «بزرگان و سخن سرایان آذربایجان غربی» هست .(16) بخشی از غزل های ترکی دیوان حیران خانم از روی نسخه خطی متعلق به کتابخانه ملی تبریز به سال 1324 ش در تبریز چاپ سربی شده است .(17) امّا اشعار برگزیده اش برای بار اوّل با مقدمه و انتخاب خانم نقی یوا و خط و ویراستاری محمّد علی مجیری در سال 1988 م ـ 1367ه··· در باکو چاپ گردید(18) و برای بار دوّم در به اهتمام حسین فیض الهی وحید (حسین الدوز) از سوی انتشارات یاران در سال 1370 ش به زیور چاپ آراسته گردید .

تعبیر یزیدی ، برخلاف آنچه که در وهله اوّل ممکن است به ذهن برسد ، هیچ گونه ارتباطی با یزید بن معاویه ندارد . وی با بیان اینکه در شعر انقلاب، غزل، کاربردیترین و رایجترین صنف شعری از میان قالبها و اصناف سرودههای سنّتی است، ادامه داد: ظرفیت غزل برای ابراز مطالب عرفانی و معنوی که همواره مورد توجّه شاعران بوده، توسط شاعران انقلاب و شاعران دفاع مقدس از نظر ارزشها، به اوج خود رسیده است. نامش مشخص نيست و در تاريخ نيامده است و تاريخ نويسان به همين قدر بسنده كرده اند كه او دختر هلالي استر آبادي است.

دیدگاهتان را بنویسید